ТОП Вести
Полска

Полска

АППТ: 2020 година ќе биде година на полски туристи

Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот од 21-ви до 23-ти ноември ја претставува туристичката понуда на државата на интернационалниот саем за туризам  “TT Warsaw” во Полска, придружувана ...

ЕХФ ЛШ-Вардар загуби од селекцијата на Кјелце

Во натпреварот на неделата во ЕХФ лигата на шампионите Вардар гостуваше кај Кјелце во Полска. По ремито во Скопје 28-28, сега претстоеше уште две долги и неизвесни полувремиња. ...

Женската кадетска репрезентација на Македонија денеска против Полска ќе се бори за полуфинале

 Женската ракометна кадетска репрезентација на Македонија ја забележа втората победа на ЕХФ шампионатот во Италија откако вчера попладне ја совлада селекцијата на Азербејџан со резултат  30-23. Претходно, нашата ...

Сашо Србиноски: Maкедонските ракометари и ракометарки имаат потенцијал за ракомет на песок

Изминатава недела Полска беше домаќин на Европското првенство во ракомет на песок на кое свои репрезентации и во машка и во женска конкуренција имаше и Македонија. На првенството ...

КУД „Илинден“-Струга освои прво место на Меѓународен фестивал во Полска

КУД „Илинден“-Струга изминатиов викенд во најдобро можно светло ја претстави Македонија на Меѓународен фестивал кој се одржа во Здунска Вола , Полска. Во силна конкуренција од дванаесет ансамбили, ...

Проектот „Македонисимо“ на Симон Трпчески и пријателите ќе биде претставен во Полска

По Лудвигсбург, Љубљана и Лондон, најновиот проект со музика од Македонија – „Македонисимо“  на Симон Трпчески и пријателите ќе биде претставен и на турнеја пред полската публика. Серијата концерти ...

Moтивација на денот: Бездомник побарал 1000 денари но не за себе – проверете за што

За луѓето кои од одредени причини и околности немаат покрив над главата и социјална сигурност многумина имаат предрасуди. Но, оваа вистинска приказна можеби ќе ја промени колективната перцепција. ...

(ВИДЕО): Се одржа првиот избор на Мис за девојки во инвалидска количка

Aлександра Чичкова од Белорусија ја понесе титулата „Мис во инвалидска количка“, на првиот избор на Мис од ваков вид кој се одржа во Варшава (Полска).  Чичкова е млада ...

Хорот „Драган Шуплевски“ при ФМУ Скопје со успешни настапи во Полска

Хорот „Драган Шуплевски“ при ФМУ Скопје под диригентство на професор Сашо Татарчевски, во периодот од 15ти до 20ти мај зеде учество на два меѓународни фестивали и тоа,  десеттиот ...
error: