ТОП Вести
Вевчани

Вевчани

Тепачка на двајца стружани во Вевчани, следува соодветна пријава

На 13.01.2020 година во 01.20 часот во Вевчани, нарушен е јавниот ред и мир со меѓусебна тепачка помеѓу Ј.А.(21) и А.А.(20), двајцата од Струга. Тие се приведени во ...

Градоначалникот на Вевчани повика: „Напрај се Василичар“ – oва е планираната програма за карневалот  

Под слоганот „Напрај се Василичар“ ќе се одржи овогодинешниот Вевчански карневал, на кој се најавуваат над 1.000 маски,  богата програма со културно – забавни содржини и повеќе од ...

Во Вевчани промоција на книга за деца од авторот Наум Попески

Во понеделник,  25-ти ноември, во  Клубот на пензионери во Вевчани ќе биде промовирана најновата по ред 20 –та книга „Дувни Дувни Ветренце“ од авторот Наум Попески. Книгата е ...

Министерот Оливер Спасовски во работна посета на Охрид и Вевчани

Mинистерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, денес ќе оствари работна посета на Охрид и охридскиот регион, a во текот на неговиот престој ќе оствари средба и со градоначалникот ...

Вевчанци се едуцираа за превенција од мозочен удар

Активисти од здружението „Мозочен  удар“ – Охрид во пензионерскиот дом во Вевчани правеа бесплатни лекарски прегледи со цел детектирање на ризик фактори за мозочен удар. Покрај прегледите, жителите ...

Бидете дел од „Ледена прошетка Вевчани и Вевчанско езеро“ – еве како да се пријавите

На  само петнаесеттина километри воздушно растојание од Охридско Езеро се наоѓа едно од најубавите леднички езера во земјава.  Тоа е Вевчанско Езеро, кое лежи на Јабланица, планината по ...

Самостојна изложба на Стојан Кукунешоски во Вевчани

Здружението на пензионери oд Вевчани, во рамките на „Вевчанско културно лето“ 2019 година ја организираше самостојната изложба на Стојан Кукунешоски со наслов “Вевчански шимшир порти“ која беше отворена ...

Германски новинари во работна посета на Охрид, Струга и Вевчани

Во организација на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот (АППТ) во Охрид престојуваа германски новинари, кои реализираа информативно патување. Во текот на својот престој тие ќе ја ...

КУД „Дримкол“ од Вевчани ќе одржи целовечерен концерт во Прилеп

Под мотото „Со песна и оро до височините“, во четврток, на (29-ти август) од 20:00 часот на платото пред Центарот за култура „Марко Цепенков“ (арт плоштад) во Прилеп, ...

Денеска започнува фестивалот на народна култура „Пображење 2019“ во Вевчани

Фестивалот почнува вечерва во Домот на културата со презентација на етнолошки документарни филмови. Како учесници оваа година со свои авторски дела ќе се претстават: Владимир Боцев (Возот за ...
error: