Време: Променливо облачно со дожд и потопло

- Локални
149

Денеска во Македонија ќе преовладува променливо облачно време, претпладне со слаба магла по одделни котлини и речни долини. Кон крајот на денот и во текот на ноќта ќе има врнежи од дожд. На повисоките места и планините ќе има можност за врнежи од снег. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. После студеното утро, максималната дневна температура ќе се движи во интервал 0д -1 до 14 степени. Во наредните три дена ќе преовладува променливо облачно време со сончеви периоди, на места ќе има услови за локален дожд, а дневните температури ќе бидат во осетен пораст и ќе се движат во интервал од 6 до 14 степени.

Извор: УХМР

Strugaonline

Facebook Коментари