ТОП Вести
граѓани

граѓани

МНР- До овој момент нема информации за македонски граѓани засегнати од вчерашната експлозија во Бејрут

Во врска со вчерашната експлозија во Бејрут, која што однесе повеќе од 100 животи и разори делови од градот, Министерството за надворешни работи информира дека до овој момент ...

Koмисијата за заразни болести предлага влез за граѓаните од Србија, Косово, БиХ и Црна Гора со ПСР тест

Комисијата за заразни болести утрово одржа состанок на кој донесе одлука да достави предлог до Владата на Република Македонија од утре при влез во нашата земја за сите ...

Ангеловска: Граѓаните од денеска ќе почнат да добиваат домашна платежна картичка

Денеска ќе бидат префрлени 28-те милиони евра средства за домашните платежни картички кон банките, а веќе од денеска се очекува и  да се издадат првите домашни платежни картички. ...

Граѓаните не треба да аплицираат за домашната платежна картичка, на посебната веб страна ќе можат да проверат дали се корисници

Граѓаните кои ќе бидат корисници на домашната платежна картичка нема потреба да аплицираат или да се пријават за да ја добијат. Соодветните институции (УЈП, МОН, ФЗО) изготвуваат листа ...

Едно лице во Охрид не ја почитувалo забраната за движење

Безбедносната состојба на подрачјето на СВР Охрид е стабилна – Изминатово деноноќие, во периодот од 07:00 часот на 14-ти до 07:00 часот на 15-ти април 2020 година, едно ...

Спасовски : Влегуваме во критична фаза и затоа носиме дополнителни рестрикции за движење за да поминеме со најмали можни штети за здравјето на граѓаните

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Оливер Спасовски, заедно со министерот за здравство д-р Венко Филипче, и д-р Владимир Микиќ од Институтот за јавно здравје,  одржаа прес ...

МНР денес организира репатријација на македонски граѓани од Малта и Хрватска

Министерството за надворешни работи информира дека во соработка со Генералниот секретаријат на Владата и Министерството за здравство на Република Северна Македонија, денес организираше враќање во земјата на 118 ...

МНР организираше репатријација на 69 македонски граѓани – 42-ца од Словенија и 27-ца од Турција

Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија информира дека во соработка со МНР Словенија, словенечкиот Кризен штаб и словенечката полиција, утрово (четврток, 26 март 2020 г.) организираше ...

63 македонски граѓани утрово се вратија во нашата земја, одат во задолжителен карантин

Во организација на МНР, во соработка со Црна Гора и Косово, утрово 63 македонски граѓани (еден автобус и 19 автомобили) се вратија во Северна Македонија. – информираше министерот ...

Граѓаните кои ќе пристигнат на граничните премини ќе бидат транспортирани до државните карантини секој ден во 10 часот и во 20 часот

Владата на Република Северна Македонија на вечерашната седница донесе Уредба преку која граѓаните кои пристигнуваат на граничните премини за влез во земјава ќе бидат транспортирани до државните карантини ...
error: