ТОП Вести
Струга

Струга

Струшките средношколци имаа ,,час на вода“ во Охридското езеро

Во организација на спортскиот клуб ,,Соларис“ , на иницијатива на професорките Фросина Постолоска (социологија) и Гордана Чакареска (географија) од струшката гимназија „Д-р Ибрахим Темо“, во водите на Охридското Езеро ...

Денеска во Струга ,,Аква“ ќе ги спроведе завршните иницијативи од проектот „(Локално) Младинско учество е важно!“

Двата тима на Здружението за развој и активизам ,,Аква“, денеска ќе ги спроведат завршните иницијативи во рамки на проектот „(Локално) Младинско учество е важно!“ што го работат заедно ...

Приведени крадци во Струга, се сомничат за тешка кражба во куќа во „Плитишта“

На 06.06.2023 во 09.45 часот во Струга, полициски службеници од ОВР Струга ги лишиле од слобода Д.У.(37) од Струга и Е.П.(46) од Куманово. Тие се сомничат дека извршиле ...

Црвен крст-Струга го објави конкурсот за обука за спасители на вода

Црвен крст-Струга објави конкурс за обука за спасители за капалишта на отворени води. Право за пријавување имаат сите лица кои се на возраст од 17 години и се психофизички ...

Проектот ,,Отворен кабинет“ на МВР на 15-ти јуни продолжува во Струга

-Новиот проект ОТВОРЕН КАБИНЕТ на Министерството за внатрешни работи, во рамки на утврдениот концепт „МВР за ГРАЃАНИТЕ“, кој веќе започна со реализација на 5 јуни во просториите на ...

Вечерва пред струшката публика детскиот анимиран филм „Авантурите на Биби и Боби-Пролетна магија“

Детскиот анимиран филм „Авантурите на Биби и Боби-Пролетна магија“ вечерва ќе има своја кино проекциja во Центарот за култура ,,Браќа Миладиновци“ во Струга,  со почеток во 19:00 часот. ...

Во четврток во Струга ,,Аква“ ќе ги спроведе завршните иницијативи од проектот „(Локално) Младинско учество е важно!“

Во четврток 08.06.2023 година, двата тима на Здружението за развој и активизам ,,Аква“, ќе ги спроведат завршните иницијативи во рамки на проектот „(Локално) Младинско учество е важно!“ што ...

16 возачи во Струга казнети поради брзо возење

На 04.06.2023 во периодот од 15 до 21 часот на подрачјето на СВР Охрид преземени се засилени сообраќајни контроли, при што полициските службеници затекнале и санкционирале 63 возачи ...

Денеска групна изложба на неколку ликовни уметници во Струга

Денеска во Фоајето при Центарот за култура ,,Браќа Миладиновци“ во Струга ќе биде отворена групна изложба на неколку ликовни уметници кои  ќе се претстават со свои цртежи во повеќе ...

Започна обележувањето на хоризонтална и вертикална сигнализација во Струга

Започна обележувањето на хоризонтална и вертикална сигнализација во Струга. ,,Во градот Струга започна обележувањето на хоризонталната сигнализација (зебри и бели разделни линии), но и вертикалната сигнализација (сообраќајните знаци ...
error: