ТОП Вести
Струга

Струга

Дванаесетто издание на Мултиетничкиот фестивал за деца денеска во Струга

Денеска во големата сала на НУ Центар за култура „Браќа Миладиновци“- Струга, со почеток во 12:30 часот, традиционално по дванаесетти пат ќе се одржи Мултиетничкиот фестивал за деца ...

Крводарителска акција утре во хотел Боград

На ден 24.11.2022 – четврток, со почеток во 09:00 часот, во просториите на Хотел Боград ќе се одржи акција за дарување на крв, по заедничка иницијатива и соработка ...

Во четврток 12-то издание на Мултиетничкиот фестивал за деца во Струга

На 24-ти ноември 2022г. (четврток), во големата сала на НУ Центар за култура „Браќа Миладиновци“- Струга, со почеток во 12:30 часот, традиционално по дванаесетти пат ќе се одржи ...

Ковачевски од Струга: Обезбедуваме антикризни мерки и услови за работа на компаниите во време на криза, нивниот развој значи стабилна економија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски денеска во Струга ја посети фабриката за преработка на свежо месо Подгорка изградена со средства од ИПАРД 2 програмата, ...

Филмот ,,Кајмак“ денеска ќе се прикажува во Струга

Вечерва во големата сала на НУЦК „Браќа Миладиновци“ – Струга, своја премиера пред струшката публика, ќе има најновиот филм „Кајмак“ на најтрофејниот македонски режисер Милчо Манчевски. „Кајмак“ е ...

Костадиновска-Стојчевска: Со потпишаниот Договор со Албанија, 20 икони се враќаат назад во земјава

Договор за соработка за враќање на незаконски изнесени икони од земјата на потекло потпишаа министерките за култура на Република Северна Македонија и на Република Албанија, Бисера Костадиновска-Стојчевска и ...

Кривична пријава заработи стружанец откако со метален и остар предмет се обидел да нападне сограѓанин

ОВР Струга поднесе кривична пријава против Р.А.(65) од Струга поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело  „загрозување со опасно орудие при тепачка или караница“. Тој, на ...

Приведени се три лица во Струга кои нападнале сограѓанин

На 14.11.2022 година во 01 часот во ОВР Струга приведени се М.М. (42), В.М.(65) и Е.М.(35), сите од Струга. Тие, околу 00.30 часот на улицата „Мемет Иљаз“ во ...

Нов мурал со порака за стимулирање и промовирање на велосипедизмот и здравата и чиста средина ја краси Струга

Тој додава дека преку тематската композиција се фокусирале на стимулирање и промовирање на велосипедизмот, здравата и чиста средина и воедно поинаков стил на функционирање на секојдневието на луѓето. ...

Утре во Струга езерско кошаркарско дерби помеѓу КК „Црн Дрим“ и ГКК „Охрид“

Во рамките на петотто коло од Втората кошаркарска лига утре во Струга ќе се игра езерското дерби помеѓу КК „Црн Дрим“ и ГКК „Охрид“. Натпреварот ќе се игра во ...
error: